Wybór oświetlenia do ogrodu

W projektowaniu ogrodów ogromną rolę odgrywa odpowiednie zaplanowanie oświetlenia. Oświetlenie oczywiście spełnia rolę czysto praktyczną. Może jednak również stanowić niezwykłą dekorację ogrodu i sprawić, że miejsce to nabierze wyjątkowego, nastrojowego charakteru, zwłaszcza po zmroku.
Ogród
 

Funkcje praktyczne oświetlenia

Nie da się ukryć, że decydując się na takie, a nie inne rodzaje oświetlenia kierujemy się przede wszystkim względami praktycznymi. To właśnie aspekty praktyczne w znacznej mierze wpływają na trendy dominujące w oświetleniu ogrodowym. Stąd popularność opraw bezprzewodowych czy technologii solarnych. Kupujący kładą duży nacisk na łatwość montażu oraz konserwacji. Od dłuższego czasu na rynku oświetlenia obserwuje się tendencję odchodzenia od konwencjonalnych źródeł światła. Triumfy święci natomiast oświetlenie ledowe. Oświetlenie ogrodowe nie jest tu żadnym wyjątkiem. Na co zwrócić uwagę planując oświetlenie ogrodu? Oświetlenie powinno być skomponowane z różnych elementów. Może go tworzyć: - oświetlenie wolnostojące np. słupki wyznaczające przebieg traktów, - oświetlenie gruntowe, które w doskonały sposób oświetli najważniejsze i najciekawsze części ogrodu, a zwłaszcza drzewa, krzewy, rabaty czy rzeźby ogrodowe, - oprawy najazdowe służące do oświetlenia wjazdu do garażu lub miejsc do parkowania. Oprawy oświetleniowe powinny nawiązywać zarówno do architektury budynku, jak i pozostałych elementów wykorzystanych w ogrodzie. Jeżeli więc posiadamy nowoczesny dom, oprawy stylizowane na bardzo stare zwyczajnie nie będą pasować do całości, a wręcz będą się z nią kłócić. Weźmy pod uwagę fakt, że oświetlenie ogrodowe może generować spore koszty. Warto więc zrobić wszystko co możliwe, aby zredukować koszty energii elektrycznej. Możemy np. zainwestować w czujniki ruchu, a także włączniki z programatorem czasu.

Energooszczędnym, a zarazem niezwykle ekologicznym rozwiązaniem są lampy solarne. Jeżeli nie przeszkadza nam fakt, że nie są one źródłem tak mocnego światła, jak tradycyjne oświetlenie, z pewnością warto rozważyć ich zakup. Pamiętajmy, aby dobrać odpowiednią barwę światła w zależności od koloru elewacji lub otoczenia np. w otoczeniu zieleni dobrze jest stosować barwy zimne.
Ciekawym i stosunkowo nowym rozwiązaniem są także oprawy ogrodowe RGB, które oddają intensywne różnobarwne światło. Efekt wizualny bywa zachwycający.

O czym należy pamiętać kupując oświetlenie do ogrodu?

Przede wszystkim nie każdą lampę możemy umieścić w ogrodzie, zwłaszcza w miejscach niezadaszonych, narażonych np. na opady deszczu. Na oświetlenie mogą wpływać negatywnie również inne czynniki atmosferyczne takie, jak wysokie temperatury, mrozy czy duża wilgotność powietrza. Oprawy ogrodowe powinny więc charakteryzować się wysoką szczelnością oraz wykorzystaniem do produkcji odpowiednich materiałów, zachowujących swoje właściwości w różnych warunkach atmosferycznych. Oczywiście inną szczelność mają oprawy zawieszane pod dachem, a inną oprawy wystawione na działanie deszczu.