Gra światłem. Wyczaruj nastrój w ogrodzie.

Nie wszystkie lampy w naszym ogrodzie muszą pełnić wyłącznie praktyczną funkcję. Oświetlenie to fantastyczny sposób na wyczarowanie po zmierzchu przepięknego i nastrojowego miejsca.
Gra światłem
Lampa niezbędna jest przy drzwiach wejściowych. Dzięki niej nie ma większych problemów z trafieniem kluczem do dziurki czy odnalezieniem klamki. Oświetlenie przy drzwiach jest ważne z jeszcze jednego względu. Oświetla osobę stojącą przed drzwiami. Ponieważ taka lampa często pozostaje włączona przez długi czas, powinniśmy pomyśleć o umieszczeniu w niej energooszczędnej żarówki. Dosyć praktycznym rozwiązaniem jest zastosowanie lampy dwufunkcyjnej. W zależności od potrzeb świeci ona ciągle albo jest przełączana w tryb działania połączony z czujnikiem ruchu.

W przypadku zadaszonego wejścia do domu, możemy wykorzystać również lampę wiszącą. Z reguły takie lampy wyglądają jak latarnie zawieszone na łańcuchu. Aby zachować jednolity styl oświetlenia całego ogrodu, takie lampy możemy wykorzystać z powodzeniem również na tarasie lub oświetlić nimi altanę. Producenci oferują nam obecnie bardzo szeroką gamę produktów służących do oświetlenia ogrodu. Stylistyka lamp jest więc różnorodna.

Dużą popularnością cieszą się kinkiety płasko przylegające do ściany oraz mocowane do niej pod kątem. Do oświetlenia ścieżek możemy wykorzystać lampy - latarnie, które mocowane są na sztywnych, wygiętych esowato uchwytach. Wyglądają one niezwykle stylowo. Produkowane są z aluminium, stali (lakierowanej proszkowo), żeliwa oraz z utwardzanego tworzywa ABS. Jeżeli zależy nam na tym, aby lampy wyglądały efektownie, dobrym wyborem mogą okazać się lampy miedziane. Ich oferta nie jest jednak zbyt duża. Do produkcji kloszy używa się mlecznego, barwionego lub ornamentowego szkła, które ma tę zaletę, że rozprasza światło, a nie oślepia. Niektórzy decydują się na wyeksponowanie elewacji domu. Posłużyć się można wówczas niewielkimi reflektorkami umieszczanymi na ścianie. Oświetlenie wokół domu stanowią przede wszystkim oprawy słupkowe, które montowane są na podstawach o wysokości od 30 do 170 cm.

Lampy służące do oświetlania ścieżek ogrodowych powinny być tak skonstruowane, aby światło padało w dół. W żadnym wypadku nie powinno jednak oślepiać. Należy tak dobrać moc żarówek, aby lampy oświetlały fragment terenu znajdujący się pod lampą. Kupując lampy ogrodowe z tworzywa spotkamy się przede wszystkim z modelami na podstawach zakończonych szpilkami. Dzięki takiemu rozwiązaniu lampę można z łatwością wbić w ziemię.

Jeżeli mamy do czynienia z cięższym modelem lampy np. lampą metalową lub lampą umieszczaną na wysokim słupku, konieczne jest zastosowanie betonowego fundamentu. Oczywiście producenci lamp posiadają w ofercie również elementy fundamentowe, jednak możemy je również zrobić samodzielnie. Istnieją również specjalne lampy wpuszczane w nawierzchnie. Mogą być one lekko wypukłe lub płaskie. Są odporne na nacisk kół. Można więc po nich bez obaw przejechać samochodem. Można nimi zaznaczyć boki ścieżek, podjazdy i krawędzie stopni. Wzdłuż traktu możemy umieścić również oprawy z diodami LED. Charakteryzują się one bardzo dużą żywotnością.