Jadalnia na miarę potrzeb

Komfortowa i funkcjonalnie urządzana jadalnia sprzyja spotkaniom przy stole, zarówno w trakcie codziennych posiłków, jak i rodzinnych uroczystości. Urządzając to pomieszczenie należy więc zadbać o kilka podstawowych kwestii.

Idealna jadalnia
 

Stół, centralny punkt jadalni

Najpopularniejsze są oczywiście stoły drewniane. Oferta producentów mebli jest tu bardzo szeroka, zarówno jeżeli chodzi o formę, jak i kolorystykę. Dominują stoły w kolorze modnego wenge, tradycyjnej i ponadczasowej wiśni, ciepłego i bardzo naturalnego dębu. Popularnością cieszą się też orzech amerykański czy wzorzysty heban makassar. Rzeszę zwolenników zyskały również stoły szklane. W tym przypadku wybór również jest ogromny. Szkło przezroczyste lub piaskowane to już standard w produkcji stołów. Pojawiły się na rynku także stoły szklane lakierowane albo ozdobione ciekawymi fakturami. Niezwykle istotna jest funkcjonalność stołu. Wcale nie musimy kupować ogromnego stołu, aby w przypadku wizyty gości dysponować odpowiednia ilością miejsca. Wystarczy kupić stół rozkładany. Zwróćmy wówczas szczególna uwagę na sprawny i dyskretny mechanizm, który ze stołu o niewielkich wymiarach pozwala stworzyć wygodne miejsce do biesiadowania. Stół o długości 1,5-1,6 m. może przekształcić w meble o długości nawet 3-3,5 m. Jeżeli chodzi o pozostałe wymiary, mniejszą uwagę zwraca się na szerokość stołu. Istnieje jednak niezbędne minimum i jest to 90 cm. szerokości. Optymalna wysokość to natomiast od 73 do 76 cm.

Krzesła idealne

Wybierając stół do jadalni stawiajmy przede wszystkim na wygodę. Zapewni ją odpowiednio wyprofilowane oparcie dające stanowiące podporę dla części lędźwiowo-krzyżowej kręgosłupa. Im wyższe oparcie, tym krzesło jest wygodniejsze. Natomiast wysokość samego siedziska nie powinna być zbyt duża. Stopy powinny wygodnie opierać się na podłodze. Z kolei krawędź krzesła nie może uciskać ud. Dlatego musimy zwracać szczególną uwagę na głębokość siedziska. Z całą pewnością najbardziej wygodne są krzesła tapicerowane. Krzesło takie może posiadać wyściełane siedzisko i miękkie oparcie albo wyłącznie tapicerowane siedzisko. Krzesła z tapicerowanymi oparciami maja jedną, niepodważalną zaletę. Pianka w oparciu pozwala lepiej je wyprofilować. Oczywiście nie oznacza to, że posiadacze drewnianych krzeseł są skazani na brak komfortu.

Właściwy kształt krzesła drewnianego również zapewni nam wygodą. Takie krzesło sprawia przy tym wrażenie lżejszego w swojej formie. Jeżeli chcemy zapewnić sobie maksimum komfortu, wybierzmy krzesła z podłokietnikami. Musimy przeznaczyć na nie o wiele więcej miejsca, niż dla krzeseł tradycyjnych i dobrać wysokość podłokietników w taki sposób, aby krzesło można było swobodnie dosunąć do stołu. Bardzo funkcjonalnym rozwiązaniem może okazać się ustawienie dwóch krzeseł z podłokietnikami przy przeciwległych, krótszych krawędziach stołu, natomiast przy dłuższych krawędziach wykorzystanie krzeseł zwykłych krzeseł. Pamiętajmy że taka aranżacja przestrzeni wokół stołu ma swoją symbolikę i wyznacza swego rodzaju hierarchię. Miejsca przy krótszych krawędziach stołu powinny zajmować osoby najstarsze lub gospodarze domu.