Ergonomia, funkcjonalność, estetyka. Wybieramy biurko dla sześciolatka.

Pójście do szkoły to prawdziwy przełom w życiu dziecka. Zmienia się wiele rzeczy. Zmianie ulega również rytm codziennego życia. Dziecko zaczyna bardzo dużo czasu spędzać przy biurku. Warto więc dopasować je do indywidualnych potrzeb małego ucznia. Powinniśmy wybrać mebel wygodny dla dziecka i bezpieczny dla jego kręgosłupa. Jakie cechy powinno mieć idealne biurko dla ucznia?
Biurko dla dziecka
 

Biurko ergonomiczne

Jeżeli chcemy zadbać o zdrowie i komfort pracy dziecka, wybierzmy mebel ergonomiczny. Powinien on być dostosowany do wzrostu dziecka oraz jego sylwetki. Bierzmy pod uwagę fakt, że dzieci rosną w niezwykłym wręcz tempie. Każdego roku przybywa im średnio 7 cm. wzrostu. Najlepszym wyborem będzie więc mebel "rosnący razem z dzieckiem". Co to oznacza w praktyce? Biurko powinno posiadać system regulacji wysokości oraz możliwość zmiany kąta nachylenia blatu. Odpowiedni kąt nachylenia wymusza zachowanie właściwej postawy podczas siedzenia. Co za tym idzie, zwiększa się komfort pracy. Unikamy w ten sposób wielu problemów zdrowotnych dotyczących kręgosłupa takich, jak bóle pleców, karku czy szyi.

Biurko funkcjonalne

Producenci biurek prześcigają się dziś w wymyślaniu coraz bardziej praktycznych rozwiązań. Przykładem są chociażby możliwość rozbudowania blatu czy montaż funkcjonalnych szafek. Chodzi o to, aby biurko w jak największym stopniu dopasować do potrzeb jego użytkownika. Co jeszcze decyduje o funkcjonalności biurka? Na pewno właściwa organizacja przestrzeni blatu. Na blacie powinny znajdować się wyłącznie niezbędne przedmioty. Do przechowywania innych rzeczy mogą służyć specjalne nadstawki, mobilne kontenerki pod biurko czy szuflady. Dzięki takim rozwiązaniom przestrzeń robocza biurka nie będzie zbyt zagracona. Porządek na biurku jest istotnym czynnikiem wpływającym na zdolności koncentracji. Przy dobrze zorganizowanym biurku nauka idzie zdecydowanie lepiej.

Biurko estetyczne

Wygląd mebla oczywiście również nie pozostaje bez znaczenia. Biurko musi podobać się samemu zainteresowanemu. Dziecko będzie chętniej zasiadać do biurka, które trafia w jego gust. Powinniśmy jednak myśleć również o dostosowaniu stylu biurka do ogólnej aranżacji wnętrza. Czasami może się to okazać niełatwym zadaniem. Na wprost naszym potrzebom wychodzą jednak znowu producenci biurek. Oferują oni modele posiadające wymienne, kolorowe części, dzięki którym w prosty sposób możemy zmienić ogólny design mebla, a tym samym swobodnie dopasowywać go do wystroju wnętrza. Ciekawym rozwiązaniem w tym zakresie może okazać się również montaż wzorzystych paneli bocznych, które stanowią świetny element dekoracyjny. Biorąc pod uwagę mnogość wzorów, z pewnością znajdziemy takie, które spodobają się naszemu dziecku.

Bardzo istotny jest również materiał użyty do produkcji biurka. Zależy od niego nie tylko estetyka mebla, ale również odporność na zabrudzenia, łatwość czyszczenia oraz trwałość. Kupując biurko nie starajmy się za wszelką cenę zaoszczędzić paru groszy. Dobre biurko to inwestycja, która zaowocuje lepszym zdrowiem dziecka, lepszymi wynikami w nauce i lepszym samopoczuciem.